top of page
  • Eko Squad

Dlaczego budowa domu niskoenergetycznego to wybór za który sobie podziękujesz?

Zaktualizowano: 20 lut

Budowa niskoenergetycznego domu pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze poprzez zdecydowanie mniejsze zużycie energii. Choć będzie droższa niż tradycyjnego, w perspektywie czasu możesz być pewien niższych rachunków za ogrzewanie, większego komfortu i świadomości, że sprzyjasz ochronie środowiska.


W ostatnich latach można zauważyć dynamiczny rozwój budownictwa w Polsce. Nie nie mówimy tu o ilości powstających budynków, ale o rozwoju myśli technicznej i wzroście świadomości społeczeństwa w zagadnieniach związanych z dbałością o środowisko i własne kieszenie w dłuższej perspektywie czasu. Coraz więcej z nas uświadamia sobie, że lepiej wydać więcej na samym początku, podczas budowy domu, aby później zaoszczędzić na rachunkach.


Aby wybudować dom energooszczędny, należy rozpocząć od specjalnego projektu, który niestety jest droższy niż dla domów tradycyjnych. To on określa z czego go budować. Bryła budynku powinna być prosta, na podstawie prostokąta a ściany i dach – mieć jak najmniej załamań. Od strony południowej należy umieścić jak najwięcej przeszkleń, natomiast strona północna powinna być zabudowana, najlepiej pozbawiona otworów okiennych. Taki układ budynku warunkuje rozmieszczenie pomieszczeń. Pokoje mieszkalne znajdą się od strony południowej, natomiast strona północna jest zazwyczaj przeznaczona dla pomieszczeń gospodarczych. Generalizując, należy dążyć do tego aby wyeliminować mostki termiczne, należy więc zadbać o odpowiednie technologie budowy płyty fundamentowej, ścian zewnętrznych, drzwi, okna, wybór materiału do ocieplenia dachu który nie straci swoich właściwości po kilku latach.


Dom niskoenergetyczny to nie tylko niskie rachunki za ogrzewanie poprzez wybór technologii budowy pozwalającej na uzyskanie niskiego parametru U (przenikania ciepła), ale również takie zastosowanie urządzeń w środku, aby dom pobierał bardzo mało prądu, a nawet go produkował.

留言


留言功能已關閉。
bottom of page