top of page
  • Eko Squad

Fundament tradycyjny czy płyta?


Co warto wziąć pod uwagę wybierając rodzaj fundamentów?

Jeśli stoisz przed wyborem rodzaju fundamentów do budowy domu, na pewno zdajesz sobie sprawę, jak istotną decyzję musisz podjąć. Współcześnie, mimo tradycji i sprawdzonych metod budowlanych, coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne rozwiązania, takie jak płyta fundamentowa. Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na tę nowoczesną technologię i czy słusznie? A co ważne, jakie są różnice między nią, a tradycyjnymi fundamentami?


Fundamenty Tradycyjne: Wierność sprawdzonym rozwiązaniom

Tradycyjne fundamenty, oparte na ławach i ścianach fundamentowych, przez lata były głównym sposobem budowy fundamentów. Budowane z betonu i zbrojenia, stanowiły solidną podstawę dla domów. Jednak wraz z rozwojem technologii budowlanych, coraz częściej zaczęto dostrzegać pewne ograniczenia tych rozwiązań.


Zalety i wady fundamentów tradycyjnych

Tradycyjne fundamenty są solidne i sprawdzone, jednak ich budowa może być bardziej czasochłonna i kosztowna. Dzięki nim, można dokładniej dostosować konstrukcję do warunków gruntowych, jednak wymagają one kopania głębokich rowów i ucieka przez nie ciepło przez mostki termiczne.


Płyta Fundamentowa: Innowacja dla efektywności energetycznej

Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej i dążeniem do budowy domów energooszczędnych i pasywnych, płyta fundamentowa zyskuje na popularności. Charakteryzuje się ona solidniejszą konstrukcją oraz lepszą termoizolacją niż fundamenty tradycyjne, co wpływa na efektywność energetyczną budynku.


Zalety i wady płyt fundamentowych

Płyta fundamentowa zapewnia solidniejszy fundament budynku, szybszy czas budowy oraz lepszą izolację termiczną. Dzięki płaskiemu kształtowi, minimalizuje ryzyko pękania w trudnych warunkach gruntu. Jednak wiąże się z koniecznością zaplanowania instalacji podczas jej wylewania, co może wymagać więcej uwagi podczas przygotowań.


Koszty budowy i wybór odpowiedniego rozwiązania

W budownictwie często słyszy się opinię, że wybór żelbetowej płyty fundamentowej powinien być rozważany dopiero w sytuacji, gdy tradycyjne ławy fundamentowe nie są możliwe do zastosowania. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku budynków wielorodzinnych, zwłaszcza gdy są wysokie lub budowane na terenach o niekorzystnych warunkach gruntu. Jednakże, przy ocenie domów jednorodzinnych bez piwnic, ta zasada może być mylna. W coraz bardziej energooszczędnych budynkach, gdzie izolacja termiczna ścian, dachu i podłogi jest bardzo skuteczna, stosowanie tradycyjnych fundamentów na ławach staje się finansowo nieuzasadnione ze względu na rosnące koszty ogrzewania. I nie mają tu znaczenia warunki gruntowe lub wysoki poziom wód gruntowych na działce.


Może się wydawać, że płyta fundamentowa jest droższym rozwiązaniem. I jest to prawda, ale tylko wtedy, gdy porównujemy koszt wykonania betonowych ław oraz ścian fundamentowych, wymurowanych z bloczków lub wylanych z betonu w deskowaniu, z wydatkiem na płytę fundamentową pod całym budynkiem. Nie będzie już tak, jeśli przyjmiemy, że etap fundamentowania budynku kończy się na poziomie „zero”, czyli betonową płytą, której wierzch znajduje się kilkadziesiąt centymetrów ponad poziomem terenu i na której muruje się ściany działowe i układa warstwy podłogi parteru. Uwzględniając bowiem wszystkie prace ziemne, roboty betonowe (ewentualnie też murowe) oraz wykonanie izolacji przeciwwilgociowych i termicznych, to całkowite koszty do etapu gotowej podłogi przy obu wariantach fundamentowania zapewne okażą się bardzo podobne. Przy budowie płyty zużywa się więcej materiałów, ale pamiętajmy o tym, że jednocześnie powstaje posadzka parteru. Koszt dodatkowej budowy podłogi wraz z hydroizolacją znacznie podbija cenę budowy fundamentów tradycyjnych. Gęstsze zbrojenie płyty fundamentowej również nie przekłada się na wyższe koszty i nie może być argumentem w sporze o wysoką cenę płyty fundamentowej.


Ostateczny wybór między płytą fundamentową a fundamentami tradycyjnymi zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw obu rozwiązań, konsultując się z fachowcami i specjalistami budowlanymi, aby podjąć najlepszą decyzję.


Comments


bottom of page