top of page
  • Eko Squad

Jak znaleźć wymarzoną działkę. Praktyczny przewodnik

Marzenie o własnym domu zaczyna się od znalezienia idealnej działki, która będzie idealnie pasować do Twoich potrzeb i preferencji. Jednakże proces poszukiwania odpowiedniej działki może być trudny i czasochłonny, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczny przewodnik, który pomoże Ci znaleźć wymarzoną działkę.


Określ swoje priorytety

Czy preferujesz teren płaski czy pagórkowaty? Jakie powinny być wymiary działki? Czy zależy Ci na bliskości natury czy też wolisz bliskość miasta? Określenie swoich priorytetów pomoże Ci zoptymalizować proces poszukiwania.


Ustal budżet

Pamiętaj, że cena działki może być uzależniona od wielu czynników, takich jak lokalizacja, wielkość, dostępność mediów czy plany zagospodarowania przestrzennego. Zadbaj o to, aby budżet na działkę był realistyczny i uwzględniał również dodatkowe koszty związane z adaptacją terenu.


Skorzystaj z różnych źródeł

Oprócz tradycyjnych ogłoszeń na portalach internetowych czy w gazetach, możesz również skorzystać z usług pośredników nieruchomości, agencji deweloperskich czy nawet rozmów z lokalnymi mieszkańcami. Pamiętaj, że działki często pojawiają się na rynku nieruchomości lokalnej, dlatego warto być aktywnym w danej okolicy.


Dokładnie przeanalizuj lokalizację

  • Sprawdź czy jest wydany Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy. Znajdziesz tam informacje: - czy jest budowlana. Jeśli tak, to czy na całej swojej powierzchni czy tylko w jakiejś części - jak będzie wyglądał Twój dach, elewacja, płot itp. - czy w najbliższym czasie nie powstanie obok droga szybkiego ruchu - czy zaraz nie powstaną obok firmy produkcyjne lub osiedle mieszkaniowe

  • Sprawdź stan prawny nieruchomości. Dowiesz się z niego: - jaka jest rzeczywiście powierzchnia działki - kto jest jej rzeczywistym właścicielem - czy nie jest ona obciążona hipoteką

  • Sprawdź czy media są w najbliższej okolicy. Na www.geoportal.gov.pl możesz sprawdzić na mapie jak daleko są od Twojej działki. Tak łatwo oszacujesz koszt ich doprowadzenia.

  • Wsiądź w samochód i zobacz jak wygląda: - dojazd do niej - najbliższa okolica - czy nic nie generuje hałasu


  • Porozmawiaj z najbliższymi sąsiadami, to obok nich spędzisz najbliższe lata. Warto wiedzieć czy się z nimi dogadasz na dłuższą metę.

  • Spróbuj usytuować na mapie lub w terenie swój wymarzony projekt. - zwróć uwagę jak blisko masz do granic działki - czy oprócz domu zmieści się cała pozostała infrastruktura - zobacz czy po wybudowaniu domu działka nie okaże się za mała

  • Wykonaj badania gruntu I tak musisz je zrobić do pozwolenia na budowę. To koszt około 1 tys zł, a powie Ci: - jak droga będzie budowa - czy nie musisz wymieniać gruntu pod budynkiem - czy wody gruntowe nie są zbyt wysoko


Skonsultuj się z ekspertem

Architekt, geodeta czy przedstawiciel lokalnego urzędu gminy mogą udzielić Ci cennych wskazówek i porad dotyczących wyboru działki oraz rozwiązać wszelkie wątpliwości związane z prawem budowlanym czy planowaniem przestrzennym.


Podsumowując, znalezienie wymarzonej działki to kluczowy krok w realizacji marzeń o własnym domu. Pamiętaj o wszystkich powyższych powyższych podpunktach. Z naszym praktycznym przewodnikiem będziesz gotowy do podjęcia właściwej decyzji i znalezienia idealnej działki dla siebie!
Comments


bottom of page