top of page
  • Eko Squad

Co musisz wiedzieć o konstrukcji dachu zanim zaczniesz budowaćZnajomość różnych rodzajów więźby dachowej jest istotna dla osób planujących renowację lub budowę dachu. Więźba dachowa stanowi kluczowy element, zapewniając ochronę konstrukcji od góry, tworząc estetyczne wykończenie, ale to od niej też zależy funkcjonalność użytkowanych później pomieszczeń.


Konstrukcja dachu to nic innego jak szkielet konstrukcyjny, znany także jako więźba lub strop betonowy, wykorzystywany przy dachach płaskich. Jej głównym zadaniem jest przenoszenie obciążenia z pokrycia dachowego na konstrukcje ścian nośnych. Solidnie zamontowana, zapewnia nie tylko bezpieczeństwo, ale także odporność na działanie różnych warunków atmosferycznych, takich jak wiatr czy opady śniegu.


Dobór odpowiedniej więźby dachowej musi być dokładnie przemyślany, uwzględniając różne czynniki takie jak szerokość i wysokość budynku, kąt nachylenia dachu oraz przeznaczenie górnej kondygnacji. Każdy wariant wygląda nieco inaczej, a dobór będzie zależny od rodzaju domu, wybranego stylu oraz czynników zewnętrznych, na przykład warunków atmosferycznych panujących w danym miejscu.


Najpowszechniejszymi typami więźby są:

Więźba krokwiowa: podstawowy wariant, stosowany głównie przy rozpiętości ścian do sześciu metrów i kącie nachylenia dachu od czterdziestu do sześćdziesięciu stopni. Składa się z pary krokwi połączonych w kalenicy.

Więźba krokwiowo-jętkowa: zastępuje więźbę krokwiową w przypadku większych rozpiętości ścian zewnętrznych, montowana na dachach o rozpiętości do jedenastu metrów.

Więźba płatwiowo-kleszczowa: używana przy najszerszych dachach, montowana na budynkach o rozpiętości ścian do dwunastu metrów.

Więźba wiązarowa: to dużo bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Przekroje drewna stosowane w wiązarach są mniejsze niż przy więźbie tradycyjnej.


Kształty dachów:

Dach jednospadowy opiera się na jednej ścianie budynku, a jego pokrycie skierowane jest w jedną stronę. Jest to rozwiązanie charakteryzujące się dobrym odprowadzaniem wody i śniegu, ale kosztem mniejszej przestrzeni użytkowej wewnątrz budynku. Projektowanie i koszt budowy takiego dachu są zazwyczaj stosunkowo niskie, dlatego często proponuje się go w projektach domów.

Dach dwuspadowy jest obecnie najczęściej spotykanym typem dachu, szczególnie w domach jednorodzinnych. Składa się z dwóch połaci i nie wymaga skomplikowanych robót dekarskich, co sprawia, że koszt jego budowy jest stosunkowo niski. Istnieje również odmiana dachu naczółkowego, gdzie na szczytach ścian umieszcza się trójkątne połacie, które dodatkowo usztywniają konstrukcję.

Dach czterospadowy posiada cztery połacie i można wyróżnić dwa główne typy: namiotowy i kopertowy. W dachu namiotowym wszystkie połacie spotykają się w jednym punkcie, tworząc trójkątny kształt. Dach kopertowy natomiast ma dwa spady w kształcie trapezu i dwa w kształcie trójkąta. Obie odmiany dachu czterospadowego skutkują mniejszą przestrzenią poddasza użytkowego.

Dach wielospadowy jest jednym z bardziej zaawansowanych i kosztownych typów dachu. Składa się z wielu połaci, które tworzą jedną zintegrowaną konstrukcję o różnych powierzchniach i kątach spadku.

Dach płaski to najprostsze rozwiązanie, posiada jedną płaszczyznę o niewielkim nachyleniu. Często stosuje się szczelinę wentylacyjną, aby zapobiec nagromadzeniu się wilgoci. Ten typ dachu rzadziej spotyka się na budynkach gospodarczych.

Dach mansardowy to dwupoziomowa konstrukcja, zazwyczaj dwu lub czterospadowa, oferująca dużą przestrzeń użytkową poddasza. Jednakże jest on stosunkowo skomplikowany w projektowaniu i budowie, co przekłada się na wyższy koszt konstrukcji.


Montaż dachu powinien być wykonany przez profesjonalistów, którzy posiadają doświadczenie w tego typu pracach. Jest to kluczowy element konstrukcyjny, który wymaga precyzji i staranności podczas montażu.


Wybór odpowiedniego typu zależy od wielu czynników, takich jak kształt dachu, rozpiętość ścian, warunki atmosferyczne oraz preferencje estetyczne. Ważne jest także dopasowanie więźby do konstrukcji całego domu, aby zapewnić stabilność i trwałość na lata.


ความคิดเห็น


bottom of page